Selçuk Gezi Rotası

Geçmişten günümüze çeşitli medeniyetlerin bıraktığı tarihi yapılar ve doğal güzelliği ile Ege’nin incisi , İzmir – Selçuk gezi rehberi yazımıza hoş geldiniz.

İzmir , Antik Roma İmparatorluğunun en ünlü kenti Efes’i barındıran Selçuk, Türkiye’nin en güzel sahillerinin olduğu Çeşme, birbirinden güzel evlere ve sokaklara sahip Alaçatı gibi daha bir çok güzelliği saklayan ilçelerle çevrilidir. Bu sayede tarihsel ve kültürel kaynakların yanında deniz, kum ve güneşe doyacağınız müthiş bir tatil sizi bekliyor 🙂

İlk gezi rotamıza Selçuk ilçesinden başlıyoruz.

Gezi Rotası
 • Selçuk(Ayasuluk) Kalesi
 • Kültür Bakanlığı Efes Müzesi
 • St. Jean Kilisesi
 • Aziz Yohannes Bazilikası
 • İsa Bey Camii
 • Artemis Tapınağı
 • Efes Antik Kenti
 • Meryem Ana Evi
 • Şirince

SELÇUK’A GİDİŞ(2020)

İzmir’de Otogardan toplu taşıma kullanarak gelecek olanlar için; otogardan direk Selçuk’a giden servisler mevcut. 2020 yılında ücretler 20 TL’dir ve 1 saatte Selçuk ilçesine ulaşabilirsiniz . Demir yolu seçeneğin tercih edecek olanlar, İzmir’de Basmane Gar’ından kalkan İZBAN trenleriyle 1 saat 15 dk gibi bir süre zarfında Selçuk’a ulaşabilirler. (Tren saatlerine dikkat etmelisiniz. Sık geçmiyorlar.)

Öncelikle Selçuk ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim.

Selçuk, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biridir. Antik Çağ’ın en önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Selçuk’ta bulunan tarihi yapıların büyük bir bölümü ayaktadır. Efes ören yeri, Türk ve dünya turizmi açısından çok önemli bir merkezdir.Selçuk eski adıyla Ayasuluk, 1304 yılında Aydınoğulları Beyliği’nin eline geçmiş ve 1426 yılında Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. 1914’te Ayasuluk olan adı Selçuk olarak değiştirilmiş ve Kurtuluş Savaşından sonra da Akıncılar adıyla anılan Selçuk 1957 yılında İzmir İline dahil edilmiş ve ilçe unvanını almıştır.

Selçuk gezisi için bir gün yeterli olacaktır. Haritadaki rotayı takip ederek bir günde rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Selçuk otogarı merkez olarak baz alırsak, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi hariç diğer rotaları yürüyerek gezebilirsiniz.

Gezi Ücretleri(2020)

Gezi ücretlerimizde müzeden müzeye farklılık gösterebilir. Ancak bu fiyatlarla ilgilenmek istemiyorum diyorsanız Müzekart almanızı tavsiye ederiz.

Müzekart+ : 60 TL

Müzekart İndirimli : 30 TL

Müzekart almazsanız, müzelere giriş ücretleri aşağıdaki gibidir.

Efes Müzesi: 20 TL

Aziz Yohannes Bazilikası – St. Jean Kilisesi – Ayasuluk Kalesi: 25 TL

Efes Antik Kenti: 100 TL

Efes Antik Kenti içerisindeki Yamaç Evleri(Müzekart Geçmez): 45 TL

 • Gezinize Kültür Bakanlığı Efes Müzesinden başlayabilirsiniz. Müzede Miken, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait bir çok arkeolojik eser mevcut ve müze kart geçerli.
 • Efes Müzesinden sonra Ayasuluk Kalesini takip edebilirsiniz. Yapılan çalışmalarda kalenin Neolitik Çağlardan itibaren yerleşim alanı olarak kullanıldığı ortaya çıkarılmıştır. Sonrasında da Yunanlar tarafından kullanılmıştır. Daha sonra Aydınoğulları ve Selçuklular tarafından alınarak Türk hakimiyetine girmiştir.
 • St.Jean Kilisesi diğer adıyla Aziz Yohannes Bazilikası Ayasuluk Kalesi içerisinde yer alıyor. Hıristiyanlığın en önemli figürlerinden biri sayılan St. John ( St.Jean), Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri. “Aziz Yahya” olarak da bilinen St. John’ın, “Yahya İncili”ni Efes’te yazdığı düşünülüyor. St. John’ın mezarı üstüne inşa edilen bazilika ise erken Hıristiyanlık döneminin en önemli tanıklarından.
 • İsa Bey Camii , İzmir’in Selçuk ilçesinde, Artemis Tapınağı’yla St.Jean Kilisesi arasındadır. 1375 yılında Aydınoğlu İsa Bey tarafından yaptırılmıştır. Türk mimarlık tarihinin Anadolu Beylikleri dönemine ait en eski ve gösterişli eserlerindendir.
 • Artemis Tapınağı‘nı İsa Bey Camiinden sonra takip edebilirsiniz. Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiş tapınak Efes’te MÖ.550 yıllarında tamamlanmıştır. Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktan maalesef geriye bugün sadece bir iki mermer parçası kalmıştır.
 • Yukarıdaki 5 gezi rotasını kendi etraflarında yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Efes Antik Kenti Otogardan 4 km Artemis Tapınağından 3 km uzaklıkta. Merkezden kalkan dolmuşlarla veya özel aracınızla antik kente ulaşabilirsiniz. Kenti gezmek için ortalama 2.5 saatinizi ayırmanız gerekmektedir.
 • Efes, tarih öncesinden başlayarak Hellenistik, Roma, Bizans (Doğu Roma), Beylikler ve Osmanlı Dönemleri boyunca kesintisiz yerleşim gördü ve her zaman politik ve ticari bir merkez oldu. M.Ö. 7000 yıla kadar uzanan tarihi boyunca bilim, kültür ve sanatta önemli rol oynayan Efes, antik dünyanın en önemli metropollerinden biriydi. Doğu ile Batı (Asya ve Avrupa) arasında başlıca kapı ve önemli bir liman kentiydi.
 • Meryem Ana Evi, Efes Antik Kent’inden 9 km uzaklıktadır. Özel araçlarınızla 15 dakikada ulaşabilirsiniz.
 • Hz. İsa’nın çarmıha gerilişinden sonra, en sevdiği havarisi St. John’un Meryem Ana’nın Kudüs’te kalmasını sakıncalı bulup Efes’e kaçırdığı rivayet ediliyor. Hz. Meryem’in 101 yaşına kadar Bülbül Dağı’ndaki yaşadığı ve öldüğü; St. Jean’ın Meryem Anayı yine bu dağda kendinden başka hiç kimsenin bilmediği bir yere gömdüğü düşünülüyor.Ev, 19. yüzyılda Katolik rahibesi olan Anne Catherine Emmerich’in rapor edilmiş rüyalarını takiben keşfedilmiştir. Görümleri ölümünden sonra Clemens Brentano’nun kitabında toplanmıştır. Katolik Kilisesi evin gerçekten Meryem Ana’nın olup olmadığı hakkında bir yorum yapmamıştır, fakat ev keşfedildiğinden bugüne düzenli olarak hac ziyaretleri almaktadır.

SELÇUK GEZİ ROTASI:

Rotayı Mobil Cihazınıza İndirin

EFES ANTİK KENTİNE ULAŞIM:

Yukarıdaki rotayı bitirdikten sonra, Selçuk Otogarı’na geri dönüp, buradan Efes Antik Kenti dolmuşlarına binmelisiniz. Bu dolmuşlar sizleri doğrudan Efes Antik Kenti girişine götürecektir. Antik kente girdikten sonra aşağıdaki rotayı izleyebilirsiniz.

Efes Antik Kenti Gezi Rotası:

Rotayı Mobil Cihazınıza İndirin

ŞİRİNCE KÖYÜ

Şirince Köyü Gezi Rotası

Selçuk ilçesinden sonra yakınında bulunan Şirince Köyüne uğrayabilirsiniz. Şirince için yaklaşık 1-2 saat ayırmanız yeterli olacaktır.

ŞİRİNCEYE ULAŞIM:

Efes Antik Kenti rotamız bittikten sonra sırada Şirince var. Rotamızın başlangıç noktasına döndükten sonra Otogardan, Şirince dolmuşlarına binerek veya özel aracınızla Şirince köyüne kısa sürede ulaşabilirsiniz. Selçuk ve Şirince arası yaklaşık 8 km mesafededir. Köyde meşhur şaraplardan denemeyi ve gözleme yemeyi unutmayın.

Şirince’ye vardıktan sonra aşağıdaki rotayı izleyebilirsiniz.

Rotayı Mobil Cihazınıza İndirin

Paylaş: